Centrum uměleckých aktivit zahajuje nový rok výstavou Ester Geislerové
Výstava Odložená osobnost, autorky Ester Geislerové zahájí sezonu Galerie za Galerií 2.2. 2021. Galerie již v loňském roce představila několik autorů a jejich tvorbu. Nově se koordinátorkou výstavního prostoru GzG, který náleží Centru uměleckých aktivit v Hradci Králové, stala produkční audiovizuální tvorby BcA. Sonja Večtomov. “Domluvila jsem spolupráci s dokumentaristkou, kurátorkou a zakladatelkou galérie Artivist Lab, MgA. Tamarou Moyzes, která několik výstav z Artivist Labu, přesune po jejich vystavení v Praze, do naší GzG. V průběhu letošního roku plánujeme pět výstav.”
Videoart Ester Geislerové „Odložená osobnost“
představuje výpověď tří žen – umělkyň, Pipilotti Rist, Tracey Emin a Anny Daučíkové. Geislerová pečlivě zeditovala úryvky rozhovorů s umělkyněmi, oddělila video od zvuku – což je technika, kterou zkoumá vztah obrazu a zvuku, nahrazuje video tím, že propůjčuje svoje tělo známým umělkyním, které jsou (ne jen jejím) vzorem, zároveň si bere a přivlastňuje jejich hlas, jazyk a jejich slova. Tato forma lip syncu – tedy synchronizace rtů v nás evokuje či manifestuje pocit, spoločného ženského hlasu.
Projekce poběží každý týden od úterý do čtvrtka od 15-20 hodin.
Ester Geislerová (*1984) se pustila na pole zkoumání existencionální banality „ženských“ životů, čímž se zařazuje po bok těch autorů, kteří zkoumají lidskou identitu, nezřídka s využitím sebe sama. Pracuje se stereotypy, které autorka osobně nějakým způsobem zažívá ve vlastním životě, či si jich prostřednictvím vlastní zkušenosti všímá u jiných žen. Snaží se smysluplně zapojit do svého díla přemýšlení o vlastním životě, svoji různorodou profesní zkušenost, humor, filmové zpracování a zkušenosti s herectvím. Primárně se věnuje video instalacím a zkoumá vztah obrazu a zvuku. Ester Geislerová mimojiné absolvovala Akademii výtvarného umění v oboru Nová média II. a má za sebou již několik výstav.
Podívejte se na reportáž České televize čas: 11:12
K výstavám je připraven i edukační program ve formě workshopů a prezentací, a to jak prezenčně dle aktuálních protiepidemiologických opatření, tak i online.
V průběhu roku se díky této nové spolupráci otevře v hradeckém kulturním prostoru úplně nová platforma pro diskuze a komunikaci převážně přes formy umění v rámci nových medií s různými společenskými tématy. Hlavní myšlenkou je propojovat mezioborově aktivní lidi, kteří reagují na společenská témata.
Tamara Moyzes se narodila v roce 1975 v Bratislavě. Bydlí a pracuje v Praze. Je kurátorka a dokumentaristka.
Vzdělání: 2017 Ph.D. kandidátka na Akademii výtvarných umění v Praze, 2000-05 získala MgA. titul na Akademii výtvarných umění v Praze na katedře Nových médií, 1999 Akademie výtvarných umění a designu Bezazel, katedra Umění, Jeruzalém, Izrael, 1997-98 Vysoká škola výtvarných umení, katedra malby, Bratislava, Slovenská republika, 1996-97 Avni – Institut výtvarných umění , Tel Aviv, Izrael.
O ní: Tamara využívá umění jako nástroj k aktivizaci společnosti. Moyzes založila v rámci její PhD. studií galerií „Artivist_lab“. Hlavní myšlenkou galerie je propojovat mezioborově aktivní lidi, kteří reagují na společenská, sociální a politická témata. Jde o laboratoř, ve které se konají výstavy, diskuze, workshopy a přednášky, na nichž by se měli při každé výstavě setkat v interakci filozofové, sociologové, novináři, výtvarníci a aktivisti. Jedním ze záměrů galerie je právě propojovat různé katedry Univerzity Karlovy ve společných projektech galerie spolu se studentami AVU. V roce 2019 se ji podařilo spolupracovat na výstavách s neziskovými organizacemi jako je Člověk v tísní, Slovo 21 a Prague Pride.
Ester Geislerová (*1984) se pustila na pole zkoumání existencionální banality „ženských“ životů, čímž se zařazuje po bok těch autorů, kteří zkoumají lidskou identitu, nezřídka s využitím sebe sama. Pracuje se stereotypy, které autorka osobně nějakým způsobem zažívá ve vlastním životě, či si jich prostřednictvím vlastní zkušenosti všímá u jiných žen. Snaží se smysluplně zapojit do svého díla přemýšlení o vlastním životě, svoji různorodou profesní zkušenost, humor, filmové zpracování a zkušenosti s herectvím. Primárně se věnuje videoinstalacím a zkoumá vztah obrazu a zvuku.
výstavy: Ester Geislerová v roce 2020 představila svoji samostatnou výstavu „Odložená osobnost“ v galérii Artivist Lab v Kampusu Hybernská. V roce 2019 měla v Pražské galerií NoD výstavu „Reenactment“. Jednalo se o sólový autorský projekt umělecké dvojice Ester Geislerové a Milana Mazúra, letošního finalisty Ceny Oskara Čepana, rozvíjející jejich dřívější spolupráci. Základním principem jejich práce je náznak nepokoje ve filmové řeči, kritický postoj k poukazování na sociální stereotypy a environmentální uvažování. Výstava navazuje na první společný projekt umělecké dvojice Tekutá láska, který byl realizován ve zlínské galerii Kabinet T v roce 2018. V roce 2017 uspořádaly sestry Geislerovy (Lela, Aňa a Ester) se svou matkou Věrou v trutnovské Galerii Uffo společnou výstavu Rodinný komplex. Ester Geislerová absolvovala Akademii výtvarného umění v oboru Nová média II.