V případě zájmu bude vypsán další termín, předběžně se na něj můžete registrovat zde:
Registrovat seScénické čtení, tvůrčí motivace žáka ke čtenářství
Je určen především pedagogickým pracovníkům; učitelům Českého jazyka a literatury, cizích jazyků, pedagogům volného času, učitelům literárně-dramatických oborů, knihovníkům apod. Semináře seznámí účastníky s přístupy, metodami a prostředky pro vytváření pořadů scénického čtení.
Program a obsah:
24. -25. září 2022 (SO 10:00 – 18:00 hod. / NE 9:00 – 16:00 hod.)
Lektorka: Emílie Zámečníková
– Co je scénické čtení?
– ujasnění si jeho specifik a odlišností od podobných divadelních oborů
– seznámení se s projektem Listování Lukáše Hejlíka
– představení Straka v říši Entropie s Věrou Hollou a Pavlem Oubramem a následná beseda s tvůrci o vzniku a přípravě Listování
– otázka zaměření a cílů vytvářeného projektu scénického čtení
– pedagogických cílů
– Tvorba scénáře
– výběr knížky
– hledání témat
– výběr a úprava textového materiálu
– vytipování dalších výrazových prostředků (hudba, scénografie a další)
15. – 16. října 2022 (SO 10:00 – 18:00 hod. / NE 9:00 – 16:00 hod.)
Lektoři: Aleš Vrzák, Tomáš Jarkovský, Emílie Zámečníková
– Osvojení si základních prostředků pro jeho realizaci, tj.:
– režijních
– mluvních (verbální a neverbální komunikace, práce s pauzou)
– scénografických (využití a nakládání s prostorem)
– loutkářských a dalších alternativních prostředků
– tvorba zvukového a hudebního plánu
Pro bližší informace kontaktujte Jaroslava Součka – e-mail: vzdelavani@cuahk.cz, tel.: 603 800 249
- Celý popis cyklu a jednotlivých kurzů (904.39 KB)Stáhnout
Lektoři:
MgA. Emilie Zámečníková
– pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka
Na katedře výchovné dramatiky DAMU vystudovala obor dramatická výchova, léta byla její externí pedagožkou a nadále s ní spolupracuje. Téměř třicet let učila literárně-dramatický obor na ZUŠ Střezina v Hradci Králové, vedla a režírovala řadu dětských a dospělých souborů v Divadle Jesličky. Osm let učila herectví a přednes na Konzervatoři Pardubice.V současné době se jako lektorka věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, scénickému čtení a tvorbě scénářů (i pro audioknihy). Převážně se však zaměřuje na umělecký přednes – pomáhá recitátorům a jejich učitelům, vede dílny a semináře po celé republice, působí jako lektorka Dětské scény a zasedá v porotách Wolkrova Prostějova všech stupňů. Je autorkou odborných publikací, nejvýznamnější z nich je Cesta k přednesu aneb Průvodce pro pedagogy a mladé recitátory. V roce 2017 obdržela Cenu ministra kultury za celoživotní přínos v oblasti uměleckého přednesu, neprofesionálního divadla a dramatické výchovy dětí a mládeže.
Mgr. Aleš Vrzák
– šéfrežisér Českého rozhlasu
Šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák pracuje v rozhlase už dvaadvacet let.
Recitátor (několikrát ocenění na Wolkrově Prostějově), později režisér, lektor, porotce přehlídek a dílen, např. Wolkrova Prostějova, Šrámkovy Sobotky, MFP ve Valašském Meziříčí ad. V letech 2000 – 2003 člen odborné rady ARTAMA pro umělecký přednes.
Od desíti let se věnuje uměleckému přednesu a jako recitátor se úspěšně zúčastnil řady recitátorských soutěží. Jeho největším recitátorským úspěchem bylo vítězství na Poděbradských dnech poezie. Vystudoval český jazyk a literaturu na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Poté pracoval jako režisér rozhlasu v Českých Budějovicích, po roce 2000 Českého rozhlasu Praha., od 2008 šéfrežisér.
MgA. Tomáš Jarkovský
-ředitel Divadla Drak
Dramaturg, scénárista, ředitel Divadla Drak, autor mnoha oceněných divadelních her, jako dramaturg a autor spolupracuje s Naivním divadlem, Divadlem Alfa, Minor, Jihočeským divadlem, Studiem Ypsilon, Klicperovým divadlem, Městským divadlem Kladno a slovinským LG Maribor, věnuje se také televizní scenáristice.