Herecký Photoshop Petra Kracika aneb náhled na jevištní situaci
5.- 6. listopadu 2022 – víkendový seminář
počet účastníků omezen na 12!
cena: 1.000,- Kč
Známý divadelní režisér Petr Kracik připravil pro amatérské divadelníky unikátní workshop, ve kterém se bude věnovat důležitému divadelnímu tématu: Jak budovat jevištní postavu.
Anotace:
JEVIŠTNÍ POSTAVA – Slovní a fyzické jednání jako ve photoshopu
Hlavním tématem dílny bude poznání tvůrčí strategie při budování jevištní postavy, a to s důrazem na slovní a fyzické jednání postav a jejich vzájemné fungování při procesu zkoušení. Často se stává, že se tyto prvky při jevištním dění buď zbytečně zdvojují nebo si vzájemně odporují ve významu sdělení – jsou třeba zahlceny přemírou psychologie, výrazných emocí či komplikovaného jevištního dění. Proto budou jednání postav v textu a prostoru vytvářena zvlášť jako jednotlivé vrstvy zamýšlené kompozice (něco jako vrstvy ve photoshopu). Váha zkoumání jednotlivých vrstev bude kladena na jejich přesnou čitelnost a funkci v budoucím tvaru postavy. Poté budou tyto vrstvy spolu s výtvarnou a hudební vrstvou postupně skládány ve zvolený jevištní tvar postavy, při kterém bude demonstrovány jednotlivé principy jednání postavy v situaci. Jemným posunem či akcentací některé vrstvy se pokusíme naznačit, jak budovat postavu v jednotlivých žánrech. Při vytváření inscenace nám poslouží malinké úryvky z české klasiky nebo náhodné jednoduché texty.
Lektor:
Petr Kracik
-divadelní režisér
Jako režisér prošel mnoha divadly. První angažmá získal v Loutkovém divadle Radost v Brně, kde vytvořil několik pozoruhodných inscenací. Poté přešel na krátkou dobu do Divadla E. F. Buriana v Praze, coby režisér a umělecký šéf. Odtud pokračoval do pražské Libně, konkrétně do Divadla pod Palmovkou, kde působil jako režisér, umělecký šéf a ředitel dlouhých třiadvacet let. Na rok se stal také uměleckým ředitelem Fantoma opery (GoJa Praha) a dnes je v pozici ředitele Těšínského divadla. Mimo to hostoval v Divadle Na Vinohradech, v Národním divadle, Státní opeře, v Hudebním divadle Karlín a městských divadlech v Brně, Českých Budějovicích, Pardubicích, Hradci Králové či Prešově. Jeho inscenace však nezůstaly jen na domácí půdě, hrály se na zájezdech a festivalech v mnoha cizích zemích od Polska a Slovenska, přes Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Itálii, Francii až po Japonsko. Několik let vedl ateliéry herecké výchovy na katedře činoherní režie a na katedře loutkového a alternativního divadla jako pedagog divadelní fakulty AMU v Praze. Působil také jako pedagog herecké výchovy na Mezinárodní konzervatoři v Praze.
Informace na vzdelavani@cuahk.cz, Jaroslav Souček 603 800 249
- Medailonek lektora (151.62 KB)Stáhnout