Beseda s Danou Kyndrovou
Pozvánka
30. valná hromada Volného sdružení východočeských fotografů z. s. Hradec Králové
Sobota 8. března 2025 od 9:30
Místo konání:
Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Pivovarské náměstí 1245
Hradec Králové v sále Albrechta z Valdštejna.
V 1. části programu proběhne oficiální část valné hromady (zprávy o činnosti a hospodaření VSVF Hradec Králové z. s. za rok 2024 a plán práce VSVF Hradec Králové z. s. na rok 2025).
Ve 2. části programu proběhne beseda s hostem valné hromady – Danou Kyndrovou. Začátek cca v 11.00 hodin.
DANA KYNDROVÁ
* 4. dubna 1955, Praha
Skvělá česká dokumentární fotografka se zaměřením na humanistickou fotografii.
Je držitelkou ocenění Osobnost české fotografie 2008.
Vedle fotografování se živila i jako průvodkyně. Doprovázela turisty především do severní
a západní Afriky a na Kamčatku.
Zájem o fotografii se v ní probudil v 18 letech. Její první známý soubor vznikl v polovině 70. let 20. století během otcova pobytu v africkém Togu.
Vystudovala jazyky na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a dlouhá léta učila francouzštinu
a ruštinu.
Vystavovala poprvé roku 1961 v pražském Klubu zaměstnanců školství, kultury a tisku. Další časopisecké i výstavní publikace fotografií na sebe nedaly čekat a nové jméno vděčně skloňovali přední publicisté, neboť je mohli přiřadit k dobovým trendům.
Na počátku 90. let vytvořila svůj nejznámější projekt – dokument o odchodu sovětských vojsk z Československa. Své projekty zpracovává výhradně černobíle. Výjimku udělala ve zmíněném projektu Odchod Sovětských vojsk. Fotografovala imigranty, téma Žena (život ženy v jeho rozmanitosti, počínaje zrozením a smrtí konče), Podkarpatskou Rus. Účastnila se mezinárodních projektů srovnávajících život na obou stranách bývalé železné opony. V roce 2006 získala grant Prahy a v jeho rámci dokumentovala pražské bezdomovce.
Bývala aktivní členkou Asociace profesionálních fotografů. Dlouhodobě působila i ve vedení Pražského domu fotografie. Je významnou kurátorkou výstav černobílého humanistického dokumentu. Uspořádala např. expozici 1945 Osvobození … 1968 Okupace či retrospektivu díla Miloně Novotného, sestavila výstavu Jan Palach zachycující událostí kolem jeho smrti a pohřbu. Má za sebou kolem 80 autorských výstav.
(zdroj životopisu: http://www.levneucebnice.cz/autor/dana-kyndrova/)
Vydala9 autorských obrazových publikací. Poslední její kniha „Devadesátky“ vyšla v roce 2024.
Josef Moucha o knize mimo jiné napsal:
Devadesátky nevolají po nostalgických náladách, spíše vybízejí k zamyšlení. Leč nejsme-li všichni situováni v sociálním ohledu souhlasně, tedy tak nevnímáme ani minulost, ani svět vůbec… Dana Kyndrová má poměrně vyhraněný názor na to, co ji zajímá, co v jakých okruzích společnosti očekávat a za čím kam jít. Rozhlíží se po životech současníků, hovoří s nimi a ke všemu je fotografuje. Vychází z pozorování, stejně jako z jeho kritického vyhodnocování, zkoumá souvislosti a směřuje k vyvozování závěrů… Tím pádem se zdá, že postupuje od námětu k námětu, aby pokaždé propátrala jeho rysy a vystihla příslušnou podstatu. Také proto nepostrádají Devadesátky klasické dělení na kapitoly. Nicméně rozmanitost zobrazených motivů, podobně jako veškeré součásti díla, propojuje autorka svou motivací.
Devatero knih Dany Kyndrové je vlastně výrazem jejího poslání, a tedy i osobního osudu. Vždyť fotografie ukazují nejen to, za čím sama šla. Ukazují rovněž na ni.