Cinema Open 2023
14. ročník CINEMA OPEN
Festival audiovizuální tvorby a vzdělávání
Kdy: 10.-11. listopadu 2024
Kde: Bio Central, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové
Cinema Open představuje setkávací a vzdělávací platformu pro tvůrce audiovizuálních děl, pro širokou veřejnost, pro studenty i pro pedagogy a instituce, organizace a spolky, které se věnují audiovizuální výchově a vzdělávání.
- Program ke stažení (1.67 MB)Stáhnout
PÁTEK 10. 11. 2023 – Bio Central
VSTUP ZDARMA
Velký sál
10:00 – 12:00
- projekce a vyhlášení filmové soutěže pro studenty středních škol – STUDOKO – škola očima studentů
- beseda s kameramanem Václavem Tlapákem
14:00 – 23:00
- soutěžní projekce krátkých filmů z celé ČR (filmy nejrůznějších žánrů – hraný, dokumentární, animovaný, experimentální, reportážní i videoklipy)
- diskuze s porotci a lektory
- beseda s kameramanem Václavem Tlapákem
- vyhlášení výsledků filmové soutěže
Foyer / dvorana / kavárna / studio Garsonka
8:00 – 16:00 praktické filmové a animační dílny
- Animační workshopy – vyzkoušej si digitální animátorské techniky na tabletu – „kreslenku“ i 3D animaci se Střední školou a vyšší odbornou školou aplikované kybernetiky… Staň se na chvíli animátorem, fantazii se meze nekladou!
- Ruchová a dabingová dílna – vyzkoušej si sám ozvučit animovaný či hraný film… Vytvoř v ruchové dílně vrzání dveří, kroky v listí, vítr či déšť… Vyzkoušej si nadabovat cizí postavu ve filmu…
- Animační dílny Divadla Drak – Připojte se k nám na dobrodružnou cestu do kouzelného světa animovaných filmů! Naučíme vás, jak jednoduše stvořit svůj vlastní animák. A to není všechno! Jako bonus si odnesete vlastnoručně vyrobený thaumatrop, který je považován za prapradědečka všech animovaných filmů.
- Staň se redaktorem – vyzkoušej si práci redaktora s mikrofonem – jaké to je stát před kamerou, jak se dělá stand-up? A jak rozhovor? Kam si stoupnout, kam se dívat, jak se ptát a jak se na rozhovor připravit? Lektor – Mgr. Oldřich Bíla, zkušený redaktor s celoživotní praxí, vám odhalí postupy reportérské práce
- Kamera ve zpravodajství… Jako kameraman musíš být pohotový a vědět co a jak natočit. Kameraman Ondřej Martinec, který pracoval mimo jiné i pro zpravodajství České televize, ti prozradí několik užitečných rad.
- Kamerová technika – kamerový jeřáb, steadicam, ronin – to vše vám v praxi ukáže profesionální filmový kameraman akčních scén, steadicam-operátor Jaromír Kalina. Prozradí zákulisní triky a tipy a odpoví na vaše zvídavé dotazy.
- Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu – prezentace činnosti a aktuálních projektů
Větší skupiny se prosím hlaste na email: film@cuahk.cz
SOBOTA 11. 11. 2023 – Centrum uměleckých aktivit
9:00 – 17:00
celodenní workshopy pro filmové nadšence
(pro tvůrce zaslaných filmů zdarma)
Praktický workshop ve studiu s kameramanem Václavem Tlapákem
- konzultace scénáře s režisérem, podrobná příprava na natáčení
- hledání kompromisů při přípravě filmu
- volba objektivů, kamer pro určitý projekt
- moderní styl svícení postavy
- klasické svícení postavy v interiéru
- dosvicování exteriérových lokací, postav (svícení, stínění) – ulehčení práce v postprodukci (barevné korekce)
Dramaturgie střihové skladby s lektorem Michalem Špirkem
Co má tempo a rytmus ve střihu společného s dechem, tancem nebo třeba s hrou na bicí? Jak u střihu přemýšlet nad obrazem a zvukem v kontextu času, prostoru, ale i pohybu. Jak vytvořit atmosféru, pracovat s emocemi, vyprávět příběh? A proč se tak často opomíjí sound design?
Workshop je určen studentům i samostatným tvůrcům, kteří už mají alespoň základní zkušenost se střihem a chtějí si rozšířit pohled na práci s obrazem a zvukem. Nebo chtějí lépe poznat vlastní tvůrčí schopnosti. Nebudeme se učit „kde na co kliknout“ ale jak přemýšlet o možnostech, které se vám u střihu nabízí.
Každý z účastníků by si měl donést vlastní notebook se střihovým programem (ideálně Premiere Pro nebo Da Vinci), součástí workshopu bude praktické cvičení, u kterého si vyzkoušíte možností vlastního tvůrčího vyjádření.
Porota:
Václav Tlapák
Kameraman
Studoval SVOŠ filmovou v Písku, obor Výtvarník animovaného filmu. Studium úspěšně ukončil roku 2002. Posledních 20 let pracuje ve filmovém průmyslu. Začínal u filmu jako runner, asistent režie, asistent kamery a ostřič. Později začal švenkovat a pracovat na pozici kameramana. Stál za kamerou nejen u divácky známých a úspěšných dokumentů (např. Na vlastní nohy), seriálů (např. Bodyguardi, Kukačky, Rapl, Nevinné lži), ale především u filmů Ostrov, Prezidentka, Bábovky, Kurz manželské touhy, Pohádky pro Emu a mnoho dalších.
- Cena Callela Film Festival za nejlepší kameru filmu Minuta věčnosti (2021)
- Cena Rome International Movie Awards za nejlepší kameru filmu Poslouchej (2021)
- Cena AČK za kameramansky přínosné dílo filmu Jsme si o smrt blíž (2020)
- Nominace AČK za vynikající televizní dílo za film Kozy léčí (2017)
- Nominace AČK za vynikající filmové dílo za film Pohádky pro Emu (2016)
PhDr. Michal Špirko
Režisér/střihač, pedagog, hudebník
Vystudoval digitální média na Masarykově univerzitě a mediální studia na Univerzitě Karlově.
V minulosti spolupracoval s Českou televizí jako režisér a scénárista magazínu o vizuálním umění Artmix, později v oddělení self promotion a designu tvořil společně s výtvarníky znělky, kampaně a promo spoty pro pořady ČT, zejména pro zpravodajství ČT24. V současnosti nejčastěji spolupracuje s motion design studiem Oficina, s neziskovou organizací Post Bellum na projektu Paměť národa nebo s filmovými produkcemi. Pracoval pro klienty jako Netflix, EXPO, CAMP, Česká televize, Livesport nebo Aktualne.cz. Je tvůrcem filmových trailerů, dokumentů, znělek, promo spotu a kampaní nebo hudebních klipů. Jako pedagog působí na VOŠ Scholastika v Praze, kde v ateliéru motion designu vyučuje dramaturgii a střih. Pochází z Hradce Králové, dlouho žil v Praze a teď se opět vrátil do Hradce. Kdysi tu s přáteli pomáhal vzniknout konferenci TEDxHradecKralove. Od roku 2017 se podílí na každoročním festivalu Mouvo, který představuje světové špičky v oblasti motion designu a digitálního umění. Jako bubeník hraje s kapelou Bombarďák.
Alexandra Škampová
Scénáristka, dramaturgyně a houslistka
Narozena 1979, vystudovala hru na housle na KJJ a později scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Matka dvou dospělých osobností a jedné dospívající ratolesti. Držitelka průkazu kapitána malého plavidla. Jako produkční, režisérka, kameramanka, střihačka nebo scenáristka se věnovala tvorbě klipů, dokumentů i celovečerních filmů. Je autorkou cestopisné knihy Od sebe, k sobě. Několik let pracovala v České televizi na pozici režisér dne. Nyní je na volné noze, cestuje, hraje v industriální kapele Chatto, učí filmařinu a je jedním z mentorů rappera Ška mpa.