Cinema Open zná vítěze 11. ročníku
11. ročník filmového festivalu CinemaOpen se uskutečnil o víkendu 13. – 15. listopadu a již zná své vítěze. Přihlásilo se 26 soutěžních filmů od českých I zahraničních autorů. Vzhledem k situaci a vládním nařízením se festival přesunul do online prostoru.
Od pátku do sobotní půlnoci bylo možné zhlédnout přihlášené filmy prostřednictvím youtube platformy. Porota ve složení tří žen, Evy Toulové, Terezy Štěpánkové a Alexandry Škampové, vybrala vítěze v kategorii hraný film, dokument, studentský film a jiné AV dílo.
Vítězem v kategorii Hrané filmy se stal celovečerní film, v Česku žijícího amerického multimediálního umělce Miky Johnsona, nazvaném Confessions of a Box Man. Film je inspirován literárním dílem The Box Man Japonského spisovatele Kobo Abe.
„Experimentální pojetí inspirované „novou vlnou“ činí ze snímku jeden z nejlepších počinů tohoto festivalu“. – Eva Toulová
Druhé místo v kategorii hraného filmu si odnesl Martin Doležal s intenzivním válečným filmem Poslední rána.
Vítěze v kategorii dokumentárního filmu porotkyně vybraly film Beskydská sedmička od českého režiséra Radima Grzybeka. Dokument o outdoorovém fenoménu zachycující nejen jeho vznik a současnost, ale hlavně jeho smysl pro člověka, jako takového. Autor si odnesl i druhé místo v kategorii studentský film s filmem Pytlácká noc.
„Spojení závodu a terapeutických dílen je třešničkou na dortu. Velmi povedené!“ – Tereza Štěpánková
Druhé místo si vysloužil Josef Dvořák za dokument Pastvina, který zachycuje první kroky nově vzniklé komunitní zahrady Pastvina na okraji Prahy ve Vinoři.
Vítězem v kategorii studentského filmu byl porotou vybrán film Vyhnání od Vojtěcha Konečného. Film zachycuje atmosféru Sudet, na jaře 1946.
„Velmi silný film – stále palčivé téma.“ – Tereza Štěpánková
Vítězem v kategorii jiná AV díla je Zdeněk Picpauer se snímkem Léta dozrávání. Dílo je koncipováno jako malé poděkování a pocta panu Jiřímu Suchému a panu Jiřímu Šlitrovi za jejich krásnou hudbu a texty. Zdeněk Picpauer, se stal nejenom měsíčním výhercem ve světové soutěži CEWE Photo Award 2021, ale tento rok obdržel také 1. cenu v kategorii videoklip v celostátním finále soutěže České Vize.
Druhé místo se dostalo tvůrcům Ondřejovi Maclovi a Ondřejovi Martincovi s jejich videoartovým projektem Chapadlo. Událost ztráty v rodině vede vypravěče k práci s lidmi s mentálním onemocněním, až se nakonec sám stane nemocným.
Vítězové obdrží poukaz na využití našeho filmového studia vč. technické pomoci. Druhým v pořadí nabízíme konzultace s členkou poroty a režisérkou Terezou Štěpánkovou.
Ačkoli musela být značná část doprovodného programu zrušena, byl pro zájemce připraven online workshop Stop Motion animace, který připravili hradečtí tvůrci Aneta Kohoutová a Šimon Macek z projektu Filmoviště.
Abychom alespoň trochu umožnili osobně interagovat s filmovým uměním, využili jsme výlohy Galerie za Galerií v Tomkově ulici, kde jsme promítali videoatovou tvorbu Ondřeje Macla ve spolupráci s Ondřejem Martincem.
Pevně věříme, že k plánovanému konceptu filmového kempu se vrátíme v příštím roce a divákům představíme kompletní program, který se bude blíže věnovat audiovizuální výchově a vzdělávání v digitálním prostředí. A to včetně mini-veletrhu animačních a filmových studií z celé ČR, prezentací s tématem trendů v digitálním vzdělávání a filmového kempu pro filmaře, kteří se chtějí dále rozvíjet.